top of page

Deset důvodů, proč si Kanáry zamilujete i Vy

Aktualizováno: 17. 11. 2020


Sopka Chinyero na Tenerife u silnice TF-38
Sopka Chinyero na Tenerife u silnice TF-38

Kanárské ostrovy jsou nejčastěji označovány jako ostrovy věčného jara, nicméně tu turisté najdou daleko víc než hezké počasí. Jejich rozmanitost totiž bere dech a když je navštívíte jednou, je možné, že se sem budete muset vracet pořád.


1. Pláže

Na Kanárech jsou k mání různé druhy pláží. Najdete tu pláže se zlatavým pískem a klidnou vodou, černé pláže s ideálními podmínkami pro surfing, ale i zapadlé pláže, kde budete jen vy a oceán. Výjimkou nejsou ani pláže, kde můžete odhodit nejen oblečení, ale i plavky a nikoho tím nepohoršíte. Pokud vás tedy přestane bavit ruch turistických středisek, není nic jednoduššího než nasednout do auta nebo do autobusu a nechat se zavézt na pláž dle vašeho přání.


Tipy na skryté pláže

  • Güigüi (Gran Canaria) - panenská pláž, kam se dostanete náročnějším pochodem (cca 2 hod. jedna cesta z městečka Tasartico) nebo můžete vyzkoušet výlet lodí

  • Playa de la Solapa (Fuerteventura) - přibližně 8 km od městečka Pájara, přístupná polní cestou, nejlepší je ji navštívit při odlivu

  • Playa de Orzola (Lanzarote) - nachází se na severu Lanzarote poblíž stejnojmenného městečka, dejte pozor na vlny, pokud byste se sem jeli vykoupat

  • Playa de los Patos (Tenerife) - zastrčená pláž poblíž Puerto de la Cruz, při sestupu dolů je třeba dbát zvýšené opatrnosti

Duny v Maspalomas, jih Gran Canaria
Duny v Maspalomas, jih Gran Canaria

2. Národní parky

Národní parky na Kanárských ostrovech patří mezi přírodní unikáty a jejich návštěva je povinností pro všechny milovníky přírody. Ať už se jedná o nejoblíbenější park Teide na Tenerife s nejvyšší sopkou Španělska nebo na Lanzarote o park Timanfaya, kde vás bude pálit pevná půda pod nohama. Jeden z menších kanárských ostrovů La Palma zase nabízí park Caldera de Taburiente, který nadchne svojí rozmanitostí.


Národní park Teide, Tenerife
Národní park Teide, Tenerife

3. Lidé

Místní obyvatelé jsou přátelští, a pokud umíte trochu španělsky, získáte si jejich pozornost okamžitě. Rádi si odpočinou v místních barech u dobrého kafíčka nebo malého piva. Jsou pak schopni diskutovat o aktuálních tématech klidně několik hodin. Kanárský kalendář je plný různých svátků, takže se může stát, že v den, kdy to nejmíň čekáte, zastaví se veškerý ruch v obchodech a všichni vyrazí slavit do ulic.


Průvod masek v Las Palmas, Gran Canaria
Průvod masek v Las Palmas, Gran Canaria

4. Jídlo

Kuchyně na Kanárech se skládá hlavně z ryb, masa a rýže nebo typických brambor s omáčkou (papas con mojo). Grilovaná masa jsou často dostupná v restauracích. Za ochutnávku stojí také místní sýry nebo šunka jamón serrano, která se dá pořídit za přijatelnou cenu v supermarketech. K dostání je bezproblémově na trzích zelenina a ovoce od místních farmářů.


Co musíte ochutnat

  • Ropa vieja - oblíbený domácí pokrm, kousky masa s cizrnou, bramborami nebo čočkou

  • Conejo en salmorejo - naložený podušený králík typicky podávaný s bramborami a omáčkou (papas arrugadas)

  • Carne de cabra - kozí dušené maso


Typický pokrm na Kanárech - papas arrugadas
Typický pokrm na Kanárech - papas arrugadas

5. Pití

Ani v nabídka místních nápojů Kanárské ostrovy není malá. Je zde k dostání např. víno s příchutí banánů na Tenerife (vino de platano), rum s medem na Gran Canarii (Ron Miel de Arehucas) nebo místní pivo značky Tropical. Za zmínku také stojí sladký kávový nápoj Barraquito s kondenzovaným mlékem a likérem.


Španělská sangrie a bílé víno v baru na pláži
Španělská sangrie a bílé víno v baru na pláži

Prohlédněte si nabídky ubytování s různými možnostmi stravování na Kanárských ostrovech.


6. Vyžití v moři

Vzhledem k umístění ostrovů a dobrým povětrnostním podmínkám, je zde ideální příležitost vyzkoušet různé druhy vodních sportů - surf, windsurf, kitesurf nebo bodyboard. Podmínky jsou příhodné, jak pro začátečníky, tak pokročilé.


Pláže vhodné pro začátečníky

  • El Médano (Tenerife) - na jihu Tenerife se nachází ideální pláž pro začínající sportovce, kteří chtějí některý z vodních sportů vyzkoušet

  • La Cícer (Gran Canaria) - část pláže Las Canteras v hlavním městě Las Palmas s černým pískem

  • El Cotillo (Fuerteventura) - malebná pláž na severu ostrova s dostatečným prostorem pro vodní sporty

Část pláže Las Canteras s černým pískem, Gran Canaria
Část pláže Las Canteras s černým pískem, Gran Canaria

7. Sport

Kanárské ostrovy jsou místo, kde najdete mnoho příležitostí ke sportování pod širým nebem. Vodní sporty již byly zmíněny, jsou tu ale i bezvadné podmínky pro cyklistiku, běh nebo turistiku.


Odpolední túra na Tenerife
Odpolední túra na Tenerife

8. Autopůjčovny

Na ostrovech jsou zavedené autopůjčovny s kvalitními vozy a s cenami kolem 100 EUR na týden s pojištěním bez spoluúčasti. Cestování po ostrově tak může být hračka. Mezi naše oblíbené patří CICAR nebo Autoreisen.


Půjčené auto od společnosti Cicar, La Palma
Půjčené auto od společnosti Cicar, La Palma

9. Bary

Malé bary s nabídkou snídaní a poledních menu jsou na Kanárech všudypřítomné. Můžete tak vyzkoušet chutnou horkou čokoládu s churros (sladká smažená španělská specialita) nebo toast a přečíst si u toho noviny.


Typické odpoledne v místním baru v Las Palmas, Gran Canaria

10. Počasí

Kanáry jsou vyhledávaná destinace po celý rok. Skvělá doba pro návštěvu je květen až říjen. Na podzim už u nás bývá sychravo, na ostrovech je ale jistota slunečného počasí minimálně do konce října s poměrně teplou vodou v oceánu. Pak už se může objevit nějaký zamračený den, hlavně na severu, na jihu bývá stále krásně.


Počasí na Gran Canarii na jaře
Počasí na Gran Canarii na jaře

Doufáme, že Vaše dovolená na Kanárech bude skvělý zážitek, na který nezapomenete.


Tipy na aktivity


bottom of page