top of page

Tenerife pořádá karneval v karibském stylu!

Aktualizováno: 26. 11. 2020


Karneval na Tenerife je událost roku.
Karneval na Tenerife je událost roku.

EDIT: V roce 2021 bude probíhat karneval ve velmi omezeném režimu.


Karneval, který na Tenerife začíná vždy týden před Popeleční středou, je považován za jeden z nejoblíbenějších karnevalů na světě a největší událost na ostrovech. Koná se v hlavním městě Santa Cruz de Tenerife. Samotný karneval začíná už na začátku února, hlavní oslavy v roce 2020 vypuknou 19. února a budou probíhat do 1. března.


Téma karnevalu pro rok 2020

Pro karneval v roce 2020 bylo veřejností vybráno téma Sexy padesátá léta“.


Karneval 2020 chronologicky - nejdůležitější akce

7. 2. 2020 - hudební soutěž murgas

9. 2 . 2020 - volba dětské královny karnevalu

12. 2. 2020 - volba seniorní královny karnevalu

15. 2 .2020 - taneční soutěž comparsas

16. 2 .2020 - hudební soutěž rondallas

19. 2. 2020 - volba královny karnevalu

21. 2. 2020 - první velký průvod, který ohlašuje začátek karnevalu

23. 2. 2020 - celodenní karneval věnovaný rodinám

25. 2. 2020 - velký průvod městem věnovaný všem divákům karnevalu

26. 2. 2020 - symbolické ukončení karnevalu tzv. pohřbem sardinek

29. 2. 2020 až 1. 3. 2020 - celodenní karneval pro rodiny a velké zakončení s ohňostrojem


Průběh karnevalu

Na samotný karneval se lidé připravují po celý rok. Tvoří si vlastní kostýmy, kapely zkouší nové písničky a organizátoři plánují program karnevalu tak, aby celá událost proběhla hladce.

Od konce ledna začínají oslavy doprovodným programem. Jde o několik soutěží, které předchází hlavní události, kterou je volba královny.Královna karnevalu od Juan Sáez, licence CC BY-SA 2.0, flickr.com
Královna karnevalu od Juan Sáez, licence CC BY-SA 2.0,flickr.com

Karnevalové soutěže

Tyto soutěže probíhají od začátku února. Hudební soutěž s názvem murgas má dvě kategorie - dětskou a dospělou. Jedná se o soutěž skupin, které za doprovodu jednoduchých nástrojů zpívají písně různých žánrů. Písně se snaží reflektovat aktuální dění ve společnosti. Mezi další oblíbené soutěže patří soutěž tanečních skupin (tzv. comparsas), které ve stylových kostýmech předvádějí nacvičené choreografie. V neposlední řadě jsou k vidění hudební skupiny (tzv. rondallas), jež zpívají známé písně a jsou doprovázeny strunnými nástroji, kastanětami a tamburínami.


Volba dětské a seniorní královny

Obě volby se konají zhruba deset dní před oficiálním zahájením karnevalu. Jde o galavečer, na kterém se soutěžící představují ve složitých kostýmem, na nichž pracují celé týmy. Září všemi barvami a jsou posety velkým množstvím korálků a kamínků, které ozařují celé pódium.

Dětská královna byla prvně volena v roce 1974 a královna senior v roce 1984.

I tyto tradice potvrzují, že karneval na Tenerife slaví všichni bez ohledu na věk.


Volba královny karnevalu

Hlavní část karnevalu začíná volbou královny. Ženy, které se uchází o tento titul, mají na sobě kostýmy vážící přes sto kilogramů, jsou nádherně nalíčené a stávají se celebritami po celý karneval. Účastnice si při chůzi pomáhají konstrukcí s kolečky, aby celý kostým unesly. Tuto událost vysílají televize po celém Španělsku. Výherkyně zastupuje Kanárské ostrovy na různých akcích v cestovním ruchu.Průvody v ulicích

Po volbě královny se ulice v Santa Cruz na několik dní změní v jedno velké barevné prostranství, kde lidé tančí, pijí a baví se. Téměř každý den ulicemi prochází průvod, při kterém jsou lidé oblečeni do nepřeberného množství různorodých kostýmů. Dominují samozřejmě kostýmy ladící s tématem karnevalu.

Krásné video z roku 2019, které vystihuje celou atmosféru, je ke shlédnutí zde.


Pohřeb sardinky

Na Popeleční středu se lidé převléknou do smutečních obleků a symbolicky doprovází velkou papírovou sardinku na její poslední cestě. Tato symbolika má znázorňovat, že nastává období půstu. Sardinka se ve večerních hodinách pálí.


Ukončení

Karneval je poslední den ukončen slavnostním ohňostrojem.


Kuriozita

V roce 1987 bylo vystoupení kubánské zpěvačky Celiy Cruz zaznamenáno do Guinessovy knihy rekordů jako vystoupení, na kterém tančilo pod širým nebem nejvíce lidí. Uvádí se, že jich bylo přes 250 000. Minulý rok byl tento rekord překonán díky dominikánskému zpěvákovi Juanovi Luisovi Guerrovi. Pod širým nebem tančilo přes 400 000 lidí. Tuto skutečnost neměl ale kdo zaznamenat, protože se s takto vysokou účastí nepočítalo.


Může se hodit:


bottom of page