top of page

Tenerife: Národní park Teide a výstup na nejvyšší horu Španělska

Aktualizováno: 26. 11. 2020


Pohled na nejvyšší horu Španělska - El Teide
Pohled na nejvyšší horu Španělska - El Teide

Národní park Teide patří k největším lákadlům Tenerife. Je také jedním z nejnavštěvovanějších parků v Evropě (v roce 2018 ho navštívilo více než 4 mil. lidí), hlavně díky skvělé dostupnosti a monumentální stejnojmenné sopce El Teide. Od roku 2007 patří mezi přírodní památku světového dědictví UNESCO.


Trocha historie

Národním parkem byl vyhlášen v roce 1954 a je tak nejstarší národní park na Kanárských ostrovech. V roce 1989 byl zařazen do evropských chráněných území nejvyšší kategorie. Od roku 2002 začala cesta o zařazení národního parku do dědictví UNESCA, což se povedlo v roce 2007.

Poslední erupce proběhla v roce 1909 a trvala deset dní. Na vrcholu sopky je i dnes cítit teplý vánek sopečných plynů.


Jak se dostat do národního parku Teide?

Autem: Do parku vedou čtyři cesty. Dvě z jižních letovisek a dvě ze severu.

Z Puerta de la Cruz zvolte cestu přes La Orotavu dlouhou cca 45 km. Během této cesty lze zastavit na několika odpočívadlech, z kterých si můžete Teide vyfotit v celé své kráse. V příjemné rekreační zóně La Caldera lze využít jednoho z mnoha grilů k uspořádání pikniku. Dále je na této cestě výhled na skalní útvar La Rosa.


Z hlavního města Santa Cruz de Tenerife jeďte po silnici TF-274 a TF-24. Na této trase je oblíbená vyhlídka La Tarta, z které je vidět sopečný útvar skládající se z několika vrstev, které mají různé barvy.


Z jižního letoviska Los Gigantes se vydejte po silnici TF-38. Vede kolem sopky, která způsobila poslední erupci v roce 1909. Dále jsou tu vyhlídky na pozůstatky po erupci v roce 1798 a majestátní sopku Pico Viejo


Z letoviska Los Cristianos se vypravte po silnici TF-28 a TF-21. Během ní se zastavte v nejvýše položeném městě Španělska Vilafloru a hned kousek za ním zkuste obejmout největší borovici na Kanárských ostrovech Pino Gordo. Jako první zastávku v parku zvolte výhled na Teide u muzea Juan Évora, kde se dozvíte, jak žili poslední pastevci na Tenerife.


Autobusem: Do parku jezdí dvě autobusové linky, jedna ze severu (Puerto de la Cruz) a jedna z jihu (Costa Adeje). Autobusy jezdí jednou denně do parku a zpět. Pro jistotu si můžete online zarezervovat lístky dopředu - 348 a 342.


Jízdní řády:

Linka 348 (Puerto de la Cruz)

Linka 342 (Costa Adeje)


Pohled na krajinu v národním parku Teide
Pohled na krajinu v národním parku Teide

Jak se dostat na nejvyšší horu Španělska?

Zdolat nejvyšší horu Španělska by měl být cíl každého pěšího turisty, který Tenerife navštíví. Pokud nemáte žádné zdravotní problémy, jsou tři možnosti, jak se dostat na vrchol Pico del Teide.

Nejjednodušší varianta

Do nadmořské výšky 3 555 metrů vás vyveze lanovka od parkoviště. Zpáteční jízdenka stojí 27 EUR. Poté je třeba mít obstaráno povolení k výstupu na vrchol, které je zdarma. Žádá se online a většinou bývají termíny zamluvené dva měsíce dopředu. Po výstupu z lanovky vám tak zbyde vystoupat 163 výškových metrů.


Mapa


Varianta s přespáním

Pokud vás láká si vyšlápnout Teide od parkoviště v nadmořské výšce 2 333 metrů, můžete využít chatu Altavista a přespat do východu Slunce. Lidé obvykle vyráží odpoledne a u chaty jsou kolem 19:00. K chatě vám cesta bude trvat 3 - 4 hodiny. Pokud tu přespíte, povolení na vrchol nepotřebujete, ale prostor nad lanovkou je třeba opustit do 9:00. Tato varianta je vhodná i pro aklimatizaci v takto velké nadmořské výšce.


Mapa


Noční varianta pro zkušeného turistu

Návštěvníci, kteří se nebojí náročného výšlapu (4,5 až 6,5 hodin podle Vaší kondice) volí variantu výšlapu od parkoviště u hory Montaña Blanca. Od parkoviště byste tak měli vycházet kolem druhé hodiny v noci, abyste stihli východ slunce na vrcholu. Převýšení je 1 350 m. Pokud nebudete mít povolení na vrchol, je třeba zónu nad lanovkou opustit do 9:00.


Mapa


Další možností je využít služeb některého z místních průvodců. Všechny varianty si prohlédněte na stránkách s aktivitami v parku.


Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, buďte připraveni a mějte s sebou čepici, rukavice a bundu, která neprofoukne. U noční varianty je nepostradatelná čelovka. Počítejte také s tím, že v takové výšce se vám může hůře dýchat nebo točit hlava.


Cesta z Teide zpět

Ke zpáteční cestě lze využít lanovku. Není třeba rezervovat místo dopředu. Pokud je ale zhoršené počasí, může se stát, že lanovka nepojede. Počítejte tedy i s variantou, že vše co jste si vyšlápli, budete muset i sejít.


Bez Teide to nejde!
Bez Teide to nejde!

Další stezky v národním parku Teide

Pokud nejste příznivci velkého chození a upocených triček, můžete se vydat na jednu z tras, které park nabízí a jsou jen mírně do kopce. Doporučujeme následující stezky:


1. Roques de García

Okružní stezka dlouhá 3,5 km s převýšením 175 metrů. Naleznete tu známé skalní útvary La Catedral a La Cascada.


2. Arenas Negras

Okružní stezka dlouhá 7,6 km s převýšením 250 metrů. Stezka s výhledem na údolí u La Orotavy, ostrov La Palma a observatoř Izaña.


3. Volcán de Fasnia

Okružní stezka dlouhá 7,5 km s převýšením 145 metrů. Vede kolem sopečných kuželů, které byly aktivní při erupci v roce 1705.


Už víte, kam se v národním parku Teide vydáte?


Užitečné odkazy


Chci jet lanovkou - rezervace lístku na lanovku

Chci si odpočinout v chatě - rezervace přespání v chatě Altavista

Počasí + stezky - stav lanovky a stezek + aktuální počasí

Chci na vrchol Teide - rezervace povolení pro vstup na vrchol Teide

Mapa stezek v parku - mapy stezek s popisem


Může se hoditbottom of page