top of page

Pět národních parků v Kostarice, které vám vezmou dech


Lenochod v národním parku Manuel Antonio
Lenochod v národním parku Manuel Antonio

Kostarika je úchvatná země především díky své fauně. Tolik exotických zvířat, které můžete potkat kdekoliv na ulici, jen tak jinde neuvidíte. Leguán v příkopě, lenochod na stromě, mývalové u silnice, to pro Kostariku není nic těžkého. V národních parcích si navíc můžete najmout zkušeného průvodce, s kterým bude objevování zvířat hračka a ještě Vám poví spoustu zajímavých informací.


1. Národní park Tortuguero


Park Tortuguero byl založen v roce 1975. Je to třetí nejnavštěvovanější park v Kostarice. Vděčí za to obrovské rozmanitosti zvířat. Tvoří domov pro 442 druhů ptáků, 138 druhů savců a 118 druhů plazů. Pokrývá 26 653 hektarů na zemi a 50 284 hektarů ve vodě. Průměrná teplota dosahuje 24 °C a srážky se pohybují mezi 4 500 mm a 6 000 mm. Je to oblíbené místo pro hnízdění želv – kožatky sem přichází od března do května, karety obrovské od června do října. Líhnou se od září do prosince. Zázemí turistům tvoří vesnice Tortuguero, která leží hned vedle národního parku.

Do vesnice Tortuguero, ve které jsou pouze pěší zóny, a není proto možné tu používat auto, se dostanete lodí nebo letadlem.


V parku se nachází dvě pěší a čtyři vodní stezky. Vodní stezky se mohou navštívit na kajaku bez průvodce, ale s průvodcem je daleko větší šance vidět lenochody, bazilišky, křovináře, kajmany, želvy, opice, leguány nebo sovy. Takový výlet na kánoi v ranních hodinách vás nezklame. Túra trvá obvykle tři hodiny. Kánoe nedělají hluk jako motorové čluny, nebudou plašit zvířata a vy se stanete součástí přírody, která se probouzí do dalšího dne.

2. Národní park Tenorio


Park byl založen v roce 1995 a patří k unikátním místům na Kostarice. Svou rozlohou zaujímá 12 900 hektarů. Teplota se pohybuje od 15 °C do 24 °C, průměrné roční srážky jsou 3 500 mm.

Řeka Celeste (celeste = nebesky modrá) je díky své světle modré barvě atraktivním turistickým cílem. Vzniká na soutoku řek Buenavista a Quebrada Agría. Barva řeky je způsobena přítomností velkého množství minerálů nazývaných aluminosilikáty s obsahem křemíku a hliníku. Park je rezervací pro tapíry, pumy a jaguáry. Vulkán Tenorio je neaktivní a s výškou 1970 metrů je nejvyšší z pěti kráterů, které tvoří sopečný masiv.


První a zároveň nejvíce navštěvovanou atrakcí na stezce v parku je vodopád. Měří 30 metrů a návštěvníkům naskýtá krásnou podívanou na blankytně modrou vodu. Aby se člověk dostal co nejblíže vodopádu, musí sejít poměrně náročné schodiště. Je tu šance slyšet a vidět tukany.

Po dalších 560 metrech od vodopádu se v 1 970 metrech nachází rozhledna s výhledem na okolní pohoří. Na konci stezky se návštěvník dostane k samému počátku řeky Celeste. Nalezne tu místo, kde sopečné minerály přetváří barvu vody na blankytně modrou.


3. Národní park Cahuita


Tento park patří mezi skvosty karibského pobřeží. Od roku 1970 tvoří ochranu pro obrovský korálový útes a v roce 1978 byl uznán jako národní park. Celkem chrání 23 290 hektarů ve vodě a 1 102 na souši. Podnebí je tu teplé s přeháňkami. Průměrná teplota se pohybuje od 22 °C do 29 °C. Jedná se o jeden z mála národních parků, který nemá stanoveno vstupné, návštěvníci jsou pouze žádáni o dotace. Při pečlivém pozorování je možné vidět lenochody, bazilišky, vřešťany, malpy, leguány, kraby, mývaly a dokonce nejedovaté i jedovaté hady, např. pro Kostariku typického křovináře.


Park lemuje pláž, na které je možné strávit krásné odpoledne. Na většině míst je možné se koupat. Ojediněle se tu vyskytují části, kde jsou nebezpečné spodní proudy, a koupání je zakázáno. Tato místa jsou značená. Kvůli lepší ochraně korálů je ke šnorchlování nutné využít průvodce.

Parkem vede jedna dobře udržovaná stezka z pláže Playa Blanca v Cahuitě ke druhému vstupu Puerto Vargas. Tato stezka je rozdělena na dvě části. Při vstupu z Cahuity vede uvnitř pralesa a po levé straně je k vidění průzračná voda z Karibského moře. Po 1 km je třeba přebrodit nepříliš hlubokou řeku, která se vlévá do moře. Zde jsou k vidění ibisy nebo želvy. Pokud budete pokračovat dále, dojdete až k cípu Punta Cahuita, který je považován za ojedinělé místo pro šnorchlování. Pokud se sem dostanete před 14:00, můžete pokračovat až k druhému vstupu Puerto Vargas. Pokud ne, ranger vás pošle zpět do Cahuity.

Při použití vstupu Playa Blanca z Cahuity je vstupné dobrovolné, z Puerta Vargas stojí vstup 5 USD.


4. Národní park Manuel Antonio


Park byl založen v roce 1972. Svou rozlohou na souši patří k nejmenším (pouze 1 983 hektarů), v moři se ale rozléhá na 55 000 hektarech. Má velmi rozmanitou faunu. V roce 2011 byl vyhlášen za jeden z 12 nejkrásnějších národních parků na světě. Průměrná roční teplota je 27 °C a průměrné roční srážky jsou 3 900 mm. Je tvořen deštným pralesem, mangrovníky, lagunami a krásnými písčitými plážemi. Nachází se tu 109 druhů savců a 184 druhů ptáků.

Vzhledem k nadměrnému počtu návštěvníků (park je nejnavštěvovanější v Kostarice) jsou zvířata na lidi zvyklá. Může se tak stát, že vám drzá opice nebo mýval vezme svačinu z batohu. Krmení zvířat je tu zakázáno a představuje jeden z problémů parku. Kvůli vysokému počtu návštěvníků se také park potýká s množstvím odpadu a znečišťováním moře. Existuje tu několik programů snažících se udržet životní prostředí s minimálními zásahy člověka.


 

Pokud hledáte informace o všech zajímavých přírodních místech v Kostarice, můžete si stáhnout (v angličtině) naši aplikaci zdarma pro Android.

 

5. Národní park Marino Ballena


Tento národní park je unikátní na celé Kostarice. Jedná se o první národní park, který měl sloužit jako ochrana a udržení mořského světa na jižní pacifické straně Kostariky. Založen byl v roce 1989, ale o národním parku se oficiálně mluví až od roku 1992. Jeho součástí jsou pláže, útesy a malé ostrovy. Pokrývá 5 375 hektarů ve vodě a pouze 171 hektarů na souši včetně 15 km pláží, které začínají u řeky Morete a končí na jihu pláže Piñuelas.

Průměrná teplota se pohybuje mezi 18 °C a 23 °C a srážky jsou okolo 4 000 mm. Hlavní atrakcí jsou delfíni a plejtváci dlouhoploutví, kteří sem připlouvají od července do října. Na toto místo přichází v rámci migrace, ale i z důvodu krmení a rození mláďat. To bylo i jedním z důvodů založení parku. Korálové útesy, které jsou součástí parku, jsou nejrozsáhlejší na pacifické straně Kostariky. Bylo zde identifikováno 5 druhů korálů. V letních měsících je možné v sektoru Ballena pozorovat kožatky kladoucí svá vejce.

Park se rozkládá na čtyřech plážích – Uvita, Colonia, Ballena a Piñuelas. Na všech plážích je umožněn vstup do parku, hlavní vstup se nachází na pláži Ballena. Kempování je tu dovoleno, místní obyvatelé ale velmi často využívají pro picniky nedalekou pláž Hermosu. Nejznámější atrakce je přírodou vytvořený „ocas velryby“ (označován jako Tómbolo), který vstupuje do moře a je k vidění při odlivu na pláži Uvita. Vznikl sedimentací z usazenin písku a kamene. Při procházce je možné využít jedinečných podmínek pro šnorchlování.

Už víte, který národní park v Kostarice navštívíte?bottom of page